• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Norges miljø- og biovitenskapelige universitet
  • Faculty of Science and Technology (RealTek)
  • Master's theses (RealTek)
  • View Item
  •   Home
  • Norges miljø- og biovitenskapelige universitet
  • Faculty of Science and Technology (RealTek)
  • Master's theses (RealTek)
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Fuktighetsproblemer forårsaket av høy grunnvannstand, flom og kapilærsuging : drøfting av mulige løsninger

Jensen, Marina Luciane Allgayer
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Marina_980941_Masteroppgave_vår2015.pdf (7.306Mb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/296277
Date
2015-08-12
Metadata
Show full item record
Collections
  • Master's theses (RealTek) [1412]
Abstract
Høy grunnvannstand og flom er alvorlige fenomener som kan være natur og/eller menneskeskapt og ofte være hovedårsak til fuktproblemer i boliger eller bygninger.

Masteroppgaven tok for seg problemet med oppstigende fukt fra fundamentet som er forårsaket av kapillærsuging av vann eller fuktighet fra grunnen. Videre har i grove trekk eksisterende behandlinger/ løsninger av dette problemet blitt gjennomgått og deretter har det blitt foreslått gjennomførbare nye løsninger.

Det er benyttet programvarene WUFI 1D og 2D til simulering av fuktighetsmengde, relativ fuktighet, temperaturforskjell og muggvekst fra en eksisterende konstruksjon(case 5) med bare et betongsjikt og sammenlignet denne med de fire nye utviklede tiltak(cases).

For å utsette tiltakene/casene for ekstremværforhold ble det laget en egendefinert klimafil. Hvor det sto tolv regnperioder med nedbørsintensitet på ca.3,3 mm per time med ca.6 dagers varighet. Disse tolv regnperiodene ble fordelt i løpet av en beregningsperiode på et år.

Sluttelig ble det foretatt en vurderingsanalyse mellom alle tiltakene(cases) og valgt den gunstigste tiltaksløsningen, basert på utviklingen av fuktighetsmengde, relativ fuktighet, temperaturforskjell og muggvekst gjennom ett års-perioden.
Publisher
Norwegian University of Life Sciences, Ås

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit