Effekter av såmønster og sådybde
Research report
Permanent link
http://hdl.handle.net/11250/2502848Issue date
1997-12-18Metadata
Show full item recordCollections
Abstract
Hedmark Distriktshøgskole, Institutt for tekniske fag og Kvernland AS utviklet en direktesåmaskin. I sammenheng med denne nyutviklingen oppsto ønsket om å redusere antall sålabber pr. meter arbeidsbredde. Målet med denne undersøkelsen var å finne virkningen av forskjellige såmønster og sådybder på spiring, vekst og avling av korn og oljevekster. Såmønstrene var: reisåing, 12.5 cm radavstand med 1 cm såbåndbredde,16.7 cm radavstand med 1, 3 og 5 cm såbåndbredde.
Det var ingen forskjell mellom de fem ulike såmønstrene for spiring eller utvikling av bygg og ryps. En større sådybde første til litt forsinket spiring, men forskjellene ble jevnet ut de følgende ukene. Korn- og halmavling var stort sett ikke signifikant påvirket av hverken såmønster eller sådybde.
Resultatene av dette forsøket tydet på at en økning i såavstanden til 16.7 cm ikke førte til vesentlige forskjeller i planteutvikling gjennom vekstsesongen eller i avling sammenlignet med radavstand (12.5 cm).
Description
Fra Institutt for jord- og vannfag. Rapport nr. 12/97. Oppdragsgiver: Institutt for tekniske fag.